Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie
Akceptuje
Zadzwoń +48 735 989 959
lub
Zapisz się na wizytę

LECZENIE – NAKŁADKOWE CLEAR ALIGNER

CLEAR ALIGNER -CA –  to komplet przezroczystych nakładek na zęby.
Leczenie Clear Aligner wymaga noszenia przezroczystych szyn od 7-10 dni każdą- przynajmniej 19-20 h /dobę -noszeniu nakładek na dzień i w nocy, aż do uzyskania zaplanowanego ustawienia zębów, Pacjent otrzymuje pierwszy komplet nakładek o trzech grubościach (soft, medium i hard) na każdy z łuków zębowych, czyli łącznie 6 szyn na miesiąc

 

Szyny Clear Aligner 

Korygowanie wad zgryzu przy pomocy przezroczystych szyn (nakładek) znane jest już w ortodoncji od wielu lat. Największe postępy w tym zakresie poczyniły firmy amerykańskie. Opracowane przez nich systemy w wielu przypadkach okazały się skuteczne. Posiadały jednak kilka wad. Przede wszystkim były bardzo drogie, za drogie jak na możliwości polskich pacjentów. Oprócz tego cały proces leczenia planowany był za granicą i do tego planu, zagranicą wykonywany był zestaw szyn na cały przebieg leczenia. W tej sytuacji zmiana sposobu leczenia, czy nawet minimalna jego korekta przez lekarza ortodontę była praktycznie nie możliwa.

Unowocześnioną koncepcje leczenia, eliminującą powyższe wady opracował pochodzący z Korei Południowej  dr Tae Weon Kim, a rozpowszechniła ją niemiecka firma Scheu Dental. System ten nazwany został CLEAR ALIGNER w skrócie CA

W praktyce najbardziej sprawdził się on przy korygowaniu wad zgryzu u pacjentów dorosłych. Poniżej podajemy kilka uwag istotnych z punktu widzenia lekarza i pacjenta.

Skuteczne leczenie w dużej mierze uzależnione jest od dokładności pomiarów i prawidłowej jakości szyn , doświadczonego lekarza i technika wykonującego szyny . Klinika Moreno od lat współpracuje w tej materii z liderem pośród techników , wykonujących szyny Clear Aligner .Klinika Moreno jest kliniką ortodontyczną ,która uzyskała licencje od firmy Scheu Dental.

System Clear Aligner:

  • Jest to metoda korygowania wad zgryzu przy pomocy przeźroczystych szyn (nakładek), indywidualnie dopasowanych do zębów pacjenta, uwzględniających odpowiednie przesunięcie zębów
  • w trakcie jednej wizyty pacjent otrzymuje od lekarza komplet trzech szyn o różnej grubości. Po ich kolejnym noszeniu pojawia się do lekarza na kolejną wizytę i otrzymuje następny komplet szyn.
  • Szyny Clear Aligner wykonywane są w licencjonowanych gabinetach ortodontycznych  i pracowniach ortodontycznych w oparciu o wyniki pomiaru wychylenia zębów i ich analizę cyfrową. Na każdym etapie wykonania szyn uwzględnione mogą być sugestie lekarza prowadzącego pacjenta.
  • Przebieg leczenia kontrolowany jest przez lekarza co cztery tygodnie
  • Efektywność leczenia uzależniona jest od intensywności używania szyn min 19 h na dobę
  • Leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez pacjentów
  • Szyny w dużej ilości przypadków zastępują aparaty stałe i ruchome
  • Można nimi leczyć wiele wad ortodontycznych, np.: silne stłoczenie zębów, głęboki zgryz, diastemę i zgryz krzyżowy
  • Leczeniem mogą zostać objęci pacjenci, którzy ze względów estetycznych do tej pory nie zdecydowali się na aparaty stałe
  • Proces leczenia musi być zakończony ustabilizowaniem pozycji przesuniętych zębów. Okres retencji trwa zasadniczo dwukrotnie dłużej niż aktywny czas leczenia ortodontycznego. W okresie retencji zalecany jest retainer osamu.

W odczuciu pacjentów leczenie wad zgryzu systemem Clear Aligner posiada następujące zalety:

  • Szyny są przeźroczyste, a przez to niewidoczne w ustach pacjenta
  • Są wykonane z materiałów biokompatybilnych, nie powodujących uczulenia w trakcie noszenia szyn
  • Nie wpływają ujemnie na jakość mówienia jednak na początku może wystąpić delikatne seplenienie jakie mija po dobie noszenia nakładek.
  • Dają duży komfort w czasie noszenia, gdyż są gładkie i nie posiadają wystających elementów metalowych
  • Szybko i łatwo dają się wyjmować i ponownie zakładać, np. w czasie jedzenia, picia ciepłych napojów i do umycia
  • Są łatwe w utrzymaniu w czystości
  • W krótkim okresie około 6 miesięcy  skutecznie korygują wadę zgryzu

Aby korygowanie wad zgryzu mogło zakończyć się pełnym sukcesem sugerujemy następująca procedurę postępowania:

  1. Konsultacja z pacjentem
    Rozmowa i badanie wewnątrzustne pacjenta wraz z oczekiwaniami. W jej trakcie oceniamy czy leczenie szynami Clear Aligner może okazać się skuteczne oraz przedstawiamy pacjentowi zarys leczenia oraz orientacyjny koszt.
  2. SKANOWANIE 3 D + ORTODIAGNOSTYKA CA + RTG 
    Do wykonania szyn potrzebny jest skan żuchwy i szczęki. W oparciu o niego wykonywany jest set up łuków zębowych, analiza cyfrowa przy pomocy specjalnego programu komputerowego oraz symulacja wyniku końcowego. Pozwala to na dokładne wyliczenie ilości szyn potrzebnych do zlikwidowania wad zgryzu, określenie czasu leczenia oraz oszacowanie dokładnego kosztu leczenia.
  3. Wykonanie szyn
  4. Oddanie pacjentowi szyn i rozpoczęcie leczenia

    Pacjent otrzymuje 3 szyny o grubościach: 0,5 mm- SOFT   MEDIUM -0,625 mm HARD 0,75 mm. Każda z nakładek powinna być noszona przez okres 10 dni ściśle według zaleceń lekarza.
    Po 4 tygodniach popierane są kolejne skany 3D i wykonywany jest
    kolejny komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana do
    ukończenia aktywnego okresu leczenia. Na kolejnej wizycie lekarz ocenia
    przebieg leczenia, pobiera nowe skany wewnątrzustne 3D aby wykonać kolejny komplet
    3 szyn na nowy miesiąc leczenia . Cykl ten powtarza się, aż do zakończenia leczenia.Czasem leczenie Clear Aligner (CA)  wymaga między innymi tzw. strippingu pionowego ( tj . pionowego spolerowania ścian mezjalno-dystalnych za pomocą pasków, dysków ściernych, cały zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, celem uzyskania miejsca w łuku zębowym.

    W czasie ich noszenia pacjent zobowiązuje się do przychodzenia na
    wizyty kontrolne raz na miesiąc i noszenia nakładek według zaleceń, co jest gwarancją uzyskania
    zaplanowanego efektu końcowego.

    Podczas kolejnej wizyty pobrane zostaną SKANY 3D do wykonania następnego kompletu szyn, a jednocześnie kontroluje się postępy leczenia. Gdyby podczas którejś z wizyt okazało się, że potrzebne jest lepsze dopasowanie lub aktywacja szyn, można tego dokonać przy pomocy czterech rodzajów kleszczy, różniących się końcówkami. W zależności od potrzeb można nimi wykonać butony, zaczepy ułatwiające pacjentowi zdejmowanie szyn i punkty retencyjne

  5. Stabilizacja zębów w nowej pozycji
    Okres retencji uzależniony jest od ilości przesuniętych zębów, rodzaju tych zębów oraz od tego, czy nastąpiła zmiana zgryzu. Zasadniczo trwa on dwukrotnie dłużej niż trwał okres aktywnego leczenia. Zaletą proponowanych przez nas retainerów jest to, że są one bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, są niewidoczne i nie przeszkadzają podczas mówienia i jedzenia.

Czas leczenia jest indywidualny dla każdego pacjenta, ustalany
w porozumieniu z lekarzem i technikiem. Po zakończeniu leczenia aktywnego około 6 miesięcy przeciętnie następuje – okres retencji, czyli stabilizowania zębów w nowej pozycji.
Okres ten jest zazwyczaj dwukrotnie dłuższy niż czas aktywnego leczenia. Pacjent nosi zalecony przez lekarza aparat retencyjny. Po tym okresie zakładane są retainery metalowe na oba łuki i wykonywane szyny retencyjne na noc.

Pacjent musi ściągnąć nakładki do jedzenia i picia jeśli napój zawiera cukier. Picie wody nie wymaga ściągania nakładek.

 

Rezerwacje

Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i zapisz się na wizytę w naszym systemie rezerwacji

Zapisz się na wizytę
Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i...
Zapisz się na wizytę