Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie
Akceptuje
Zadzwoń +48 735 989 959
lub
Zapisz się na wizytę

RETENCJA

RETENCJA: ROZPOCZĘCIE LECZENIA BIERNEGO – juz bez aparatu stałego , za to w zabezpieczeniach ,żeby nie doszło do nawrotu wady zgryzu .

Celem naszej retencji jest utrzymanie pożądanego efektu po zdjęciu aparatu. Chcemy byś wiedział jak to jest ważne by po zdjęciu aparatu stałego nosić  tzw. RETENCJĘ  czyli aparaty retencyjne na oba łuki zębowe.

 

 

 

RETENCJA TO 2 ELEMENTY

1. METALOWY DRUCIK – RETAINER METALOWY Retainer to niewidoczny drucik metalowy (przyklejany odwracalnie do powierzchni językowej i podniebiennej zębów tak aby nie było go widać, jest on po to by podtrzymać efekt leczenia)

2.SZYNA lub PŁYTKA AKRYLOWA retencyjna  to przezroczysta szyna retencyjna na łuk górny i na łuk dolny lub kolorowa lub przezroczysta płytka z elementami metalu którą nosić będziesz tylko w nocy  (6- 8 h)

 

Podczas ostatniej wizyty demontażu aparatu,która trwa aż 3 godziny , zakładane są retainery metalowe ( oczywicie po wykonaniu na tej wizycie zabiegu higieny ) Retainer metalowy musi być przyklejony do czystej powierzchni zębów. Po jego zaklejeniu wykonamy Tobie skanowanie wewnątrzustne 3D by wysłać ten skan do labolatorium technicznego , by technik wykonał dokładną przezroczystą szynę, którą tzreba jak najszybciej odebrac o czym Ciebie poinformujemy. Jeżeli mieszkasz zagranicą nie martw się doślemy Tobie ją gdziekolwiek nam wskażesz kurierem.

1.Retainer to (drucik) metalowy ( przyklejany od powierzchni podniebiennej na łuk górny i przyklejany od powierzchni językowej na łuk dolny ) Orientacyjny czas noszenia retainera metalowego BEZTERMINOWO (czyli jak najdłużej) szczególnie dotyczy to osób dorosłych. W przypadku awarii drucika retencyjnego spowodowanego nieumiejętnym szczotkowaniem, nitkowaniem, naciskiem na twarde pokarmy typu orzechy, jabłko może dojść do utraty kleju, a tym samym do odklejenia się drutu częściowo lub całościowo.Należy zgłosić się do Kliniki w celu bezpłatnego przyklejenia. 

2.Szyna retencyjna na noc na łuk górny i na łuk dolny

Czas retencji jest różny i zależy od wady zgryzu. Orientacyjny czas noszenia  płytki :1 rok: – każda noc, 2 rok: co 2-3 noc / 3 rok: raz w tygodniu a w niektórych wadach jak najdłużej. Szyna z biegiem czasu może ulec zniszczeniu, należy ją chronić przed zwierzętami i zgubieniem.Możesz także zrezygnować z noszenia retencji ale musisz mieć świadomość, że brak leczenia biernego po aktywnym leczeniu ortodontycznym może skutkować reemisją wady zgryzu. Gdyż warunkiem utrzymania efektu leczenia jest  stosowanie retencji według zaleceń lekarskich i noszenie jej retencji według powyższych wskazań. Jeżeli masz  wyżynających się ósemek , parafuncje, dodajesz sił nieortodontycznych do jamy ustnej a nie nosisz szyny lub jej nie chcesz musisz liczyć się ze zmianą ich pierwotnego położenia uzyskanego po demontażu z uwagi właśnie na te siły z zewnątrz.

W przypadku kiedy zagubisz czy zniszczysz szynę przez na przykład przegryzienie w wyniku bruksizmu, będzie wiązało się z to z koniecznością  powtórzenia skanów 3D i wykonania nowej szyny retencyjnej.

W przypadku kiedy po zakończonym leczeniu ortodontycznym trzeba wdrożyć leczenie na przykład  stomatologiczne – zmiany wielkości, wysokości zębów w postaci : wypełnień, odbudowy zębów, rekonstrukcji zgryzu, leczenia protetycznego jak na przykład inlay, onlay, korony czy licówki wiedz ,że wykonana szyna po zakończeniu leczenia ortodontycznego czy retainer nie będzie pasować -będzie bezużyteczna po tych korektach czy zmianach całkowitych. Dlatego też Ci pacjenci co mają niedoskonałe zęby, nierówne i przeznaczone na 2 etap leczeia tj. rekonstrukcje zaraz po zakończeniu leczenia ortodontycznego do na przykład podniesienia zwarcia, mają inaczej ustawiane wizyty harmonogram wykonania reteinerów i szyn retencyjnych. Po zdjęciu aparatu konieczna jest kontrola retencji po 3- 6 miesiącach a potem raz w roku czyli klasyczny przegląd poortodontyczny 🙂

Rezerwacje

Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i zapisz się na wizytę w naszym systemie rezerwacji

Zapisz się na wizytę
Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i...
Zapisz się na wizytę