Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie
Akceptuje
Zadzwoń +48 735 989 959
lub
Zapisz się na wizytę

RETENCJA

RETENCJA: ROZPOCZĘCIE LECZENIA BIERNEGO – juz bez aparatu stałego , za to w zabezpieczeniach ,żeby nie doszło do nawrotu wady zgryzu .

Celem naszej retencji jest utrzymanie pożądanego efektu po zdjęciu aparatu. Chcemy byś wiedział jak to jest ważne by po zdjęciu aparatu stałego nosić  tzw. RETENCJĘ  czyli aparaty retencyjne na oba łuki zębowe.

 

 

 

RETENCJA TO 2 ELEMENTY

1. METALOWY DRUCIK – RETAINER METALOWY Retainer to niewidoczny drucik metalowy (przyklejany odwracalnie do powierzchni językowej i podniebiennej zębów tak aby nie było go widać, jest on po to by podtrzymać efekt leczenia)

2.SZYNA lub PŁYTKA AKRYLOWA retencyjna  to przezroczysta szyna retencyjna na łuk górny i na łuk dolny lub kolorowa lub przezroczysta płytka z elementami metalu którą nosić będziesz tylko w nocy  (6- 8 h)

 

Podczas ostatniej wizyty demontażu aparatu,która trwa aż 3 godziny , zakładane są retainery metalowe ( oczywicie po wykonaniu na tej wizycie zabiegu higieny ) Retainer metalowy musi być przyklejony do czystej powierzchni zębów. Po jego zaklejeniu wykonamy Tobie skanowanie wewnątrzustne 3D by wysłać ten skan do labolatorium technicznego , by technik wykonał dokładną przezroczystą szynę, którą tzreba jak najszybciej odebrac o czym Ciebie poinformujemy. Jeżeli mieszkasz zagranicą nie martw się doślemy Tobie ją gdziekolwiek nam wskażesz kurierem.

1.Retainer to (drucik) metalowy ( przyklejany od powierzchni podniebiennej na łuk górny i przyklejany od powierzchni językowej na łuk dolny ) Orientacyjny czas noszenia retainera metalowego BEZTERMINOWO (czyli jak najdłużej) szczególnie dotyczy to osób dorosłych. W przypadku awarii drucika retencyjnego spowodowanego nieumiejętnym szczotkowaniem, nitkowaniem, naciskiem na twarde pokarmy typu orzechy, jabłko może dojść do utraty kleju, a tym samym do odklejenia się drutu częściowo lub całościowo.Należy zgłosić się do Kliniki w celu bezpłatnego przyklejenia. 

2.Szyna retencyjna na noc na łuk górny i na łuk dolny

Czas retencji jest różny i zależy od wady zgryzu. Orientacyjny czas noszenia  płytki :1 rok: – każda noc, 2 rok: co 2-3 noc / 3 rok: raz w tygodniu a w niektórych wadach jak najdłużej. Szyna z biegiem czasu może ulec zniszczeniu, należy ją chronić przed zwierzętami i zgubieniem.Możesz także zrezygnować z noszenia retencji ale musisz mieć świadomość, że brak leczenia biernego po aktywnym leczeniu ortodontycznym może skutkować reemisją wady zgryzu. Gdyż warunkiem utrzymania efektu leczenia jest  stosowanie retencji według zaleceń lekarskich i noszenie jej retencji według powyższych wskazań. Jeżeli masz  wyżynających się ósemek , parafuncje, dodajesz sił nieortodontycznych do jamy ustnej a nie nosisz szyny lub jej nie chcesz musisz liczyć się ze zmianą ich pierwotnego położenia uzyskanego po demontażu z uwagi właśnie na te siły z zewnątrz.

W przypadku kiedy zagubisz czy zniszczysz szynę przez na przykład przegryzienie w wyniku bruksizmu, będzie wiązało się z to z koniecznością  powtórzenia skanów 3D i wykonania nowej szyny retencyjnej.

W przypadku kiedy po zakończonym leczeniu ortodontycznym trzeba wdrożyć leczenie na przykład  stomatologiczne – zmiany wielkości, wysokości zębów w postaci : wypełnień, odbudowy zębów, rekonstrukcji zgryzu, leczenia protetycznego jak na przykład inlay, onlay, korony czy licówki wiedz ,że wykonana szyna po zakończeniu leczenia ortodontycznego czy retainer nie będzie pasować -będzie bezużyteczna po tych korektach czy zmianach całkowitych. Dlatego też Ci pacjenci co mają niedoskonałe zęby, nierówne i przeznaczone na 2 etap leczeia tj. rekonstrukcje zaraz po zakończeniu leczenia ortodontycznego do na przykład podniesienia zwarcia, mają inaczej ustawiane wizyty harmonogram wykonania reteinerów i szyn retencyjnych. Po zdjęciu aparatu konieczna jest kontrola retencji po 3- 6 miesiącach a potem raz w roku czyli klasyczny przegląd poortodontyczny 🙂

Informacje dotyczące retencji dla pacjentów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego

Aparat retencyjny powinno się nosić praktycznie do końca życia –
oceniło British Orthodontic Society (BOS). Tezę tę potwierdzają wyniki
badań dotyczących poziomu stabilności zębów w trakcie ludzkiego życia.
 Aparat retencyjny powinien być noszony co najmniej przez połowę okresu
podstawowego leczenia ortodontycznego
 70 proc. pacjentów, stosujących przez rok lub dwa aparaty retencyjne, musi
powtórzyć terapię po upływie kolejnych 10 lat
 Dla wielu pacjentów wiadomość o bardzo prawdopodobnej konieczności
powtórnego założenia retainera może być trudna do zaakceptowania.
Ile czasu powinno się nosić aparat retencyjny?
Trudno jest precyzyjnie określić, ile czasu konkretny pacjent powinien nosić
aparat retencyjny. Może to trwać nawet kilka lat. Przyjmuje się najczęściej, że
okres ten sięga co najmniej połowy czasu, poświęconego na leczenie aparatem
ortodontycznym. Długość retencji zależy m.in. od: zastosowanego leczenia,
stopnia wady zgryzu, predyspozycji genetycznych, wieku pacjenta.
Simon Littlewood ortodonta i konsultant w St Luke's Hospital (Bradford),
wypowiadając się w imieniu BOS – stwierdził, że niegdyś obowiązująca teoria o
stabilności raz wyprostowanych zębów dorosłego człowieka nie wytrzymała
konfrontacji z badaniami.
Ortodoncja. Efekt nie dany raz na zawsze.

O ile pacjent nie będzie w systematycznym kontakcie z ortodontą, aby
przeciwdziałać niekorzystnym zmianom – cała uciążliwa i kosztowna terapia może
– na dłuższą metę – okazać się nieskuteczna.
Eddie Crouch, wiceprezes British Dental Association przyznaje, że dla wielu
pacjentów wiadomość o bardzo prawdopodobnej konieczności powtórnego
założenia retainera może być trudna do zaakceptowania.
Okazuje się, że 70 proc. pacjentów stosujących przez rok lub dwa aparaty
retencyjne musi powtórzyć terapię po upływie kolejnych 10 lat. Istnieje duże
prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że raz wyprostowane

Rezerwacje

Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i zapisz się na wizytę w naszym systemie rezerwacji

Zapisz się na wizytę
Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i...
Zapisz się na wizytę