Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie
Akceptuje
Zadzwoń +48 735 989 959
lub
Zapisz się na wizytę

Aparat ortodontyczny – pytania i odpowiedzi

 1. Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli? 
  Założenie jest całkowicie bezbolesne i trwa około godziny. Natomiast następnego dnia gdy aparat zaczyna pracować, może być odczuwalny dyskomfort i ból.
 2. Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do ortodonty?
  Pierwsza wizyta małego dziecka powinna się odbyć, kiedy dziecko ma dwa lata. Podczas tej wizyty (także adaptacyjnej ) lekarz sprawdzi jamę ustną pod każdym względem.
  Zobaczy czy dziecko nie ma próchnicy lub początków wad zgryzu. Zapyta także o nawyki dziecka. Jest to ważne, bo to właśnie nieświadomie popełniane błędy są często przyczyną późniejszych wad zgryzu.
 3. Czy nosząc aparat ortodontyczny trzeba stosować określoną dietę?
  Generalnie nie można jeść bardzo twardych produktów spożywczych jak: orzechów czy surowej marchewki by nie uszkodzić zamków ortodontycznych. Nie zaleca się żucia gumy lub innych oblepiających aparat słodyczy, gdyż może to utrudniać jego oczyszczanie. Nie można także pić coli, bo może powodować odklejanie się zamków.
 4. Czy po zdjęciu aparatu pozostaną plamy na zębach?
  Jeśli zachowana była dobra higiena to na zębach nie będzie żadnych śladów. Jeżeli niedostatecznie myło się zęby, mogą wtedy pozostać odwapnienia.
 5. Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?
  Po założeniu aparatu pacjent dostaje informacje jak ma wyglądać prawidłowo higiena jamy ustnej w aparacie. Między innymi należy stosować specjalne wyciorki międzyzębowe, które ułatwiają czyszczenie poza domem.
 6. Jakie są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?
  Przeciwwskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego są choroby miazgi zęba, przyzębia oraz tkanek otaczających ząb, które najpierw trzeba wyleczyć. Problemem mogą być też alergie na niektóre stopy metali, więc jeśli pacjent jest uczulony np. na nikiel, powinien poinformować o tym lekarza, by uwzględnić w leczeniu aparat, który będzie zbudowany z tworzywa o odpowiednim składzie chemicznym. Przed założeniem zamków na zęby, należy wykonać też kilka czynności przygotowujących. Stomatolog powinien wykonać przegląd oraz czyszczenie zębów, w którego skład wchodzą skaling i piaskowanie. Należy też zlikwidować ewentualne ogniska próchnicy i wymienić nieszczelne wypełnienia.
 7. Co to jest retencja po zdjęciu aparatu ortodontycznego?
  Po zdjęciu aparatu lekarz zakłada aparat retencyjny w postaci delikatnego, niewidocznego druciku przyklejanego od tyłu zębów. Dodatkowo zależnie od przebiegu leczenia, oprócz druciku pacjent dostanie wyjmowany aparat retencyjny na noc. Wszystko to po to aby utrwalić uzyskany efekt leczenia.
 8. Jaki okres czasu trwa średnio leczenie ortodontyczne?
  Wszystko zależy indywidualnie od wady wyjściowej, ale średnio ten okres to 24 miesiące.
 9. Co ile tygodni odbywają się wizyty ortodontyczne?
  Wizyty odbywają się co 6-8 tygodni zależnie czy jest to aparat standardowy czy samoligaturujący.
 10. Czy nosząc aparat można się całować?
  Oczywiście, że tak. Jak najbardziej, gdyż jest niewyczuwalny dla drugiej osoby .
 11. Czy aparat estetyczny jest równie skuteczny jak metalowy? Czy leczenie różni się w jakiś sposób?
  Nie ma różnicy w leczeniu, ale zdarza się czasami, że zęby są tak stłoczone i poobracane, że na okres przejściowy trzeba nakleić zamek metalowy.

Kalkulator rat

0 zł

wartość raty

Obliczenia dokonywane za pomocą kalkulatora są symulacją i nie stanowią oferty handlowej.

Oblicz ratę

Rezerwacje

Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i zapisz się na wizytę w naszym systemie rezerwacji

Zapisz się na wizytę
Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i...
Zapisz się na wizytę