Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie
Akceptuje
Zadzwoń +48 735 989 959
lub
Zapisz się na wizytę

LECZENIE DZIECI

 

Profilaktyka i wczesne leczenie ortodontyczne

Systematyczne kontrole ortodontyczne należy rozpocząć w 3r. życia dziecka (o ile nikt nie zalecił ich wcześniej). Zgryz jest prawidłowy gdy: 20 mlecznych zębów ustawionych jest w równych łukach. Między zębami przednimi nie ma szpary ani w wymiarze przednio-tylnym ani pionowym. Gdy ponadto nie stwierdzamy nawyku ssania, obgryzania paznokci, oddychania przez usta, leniwego żucia ani zniszczonych próchnicą zębów mlecznych możemy być pewni, że nie jest potrzebna żadna interwencja ortodontyczna, a następna wizyta za rok. Jeśli jednak dziecko ssało smoczek lub palec albo pił z butelki dłużej niż 1,5r., możemy zaobserwować szparę między przednimi zębami górnymi i dolnymi nawet ponad 1cm.

Wystarczy aby dziecko zaprzestało ssania, a wada cofnie się samoistnie po kilku miesiącach. Pomocny może być prosty aparat, tzw. płytka przedsionkowa.

Odpowiednio wyprofilowana przez ortodontę powinna być noszona w dzień ok. 2 do 4 godzin i w nocy podczas snu. Jest bardzo prosta w użyciu i skuteczna w leczeniu wad spowodowanych szkodliwymi nawykami ustnymi u małych dzieci.

Zapraszamy na wizyty konsultacyjne z ortodoncji, celem wykluczenia wady zgryzu, sprawdzenia czy dziecko ma parafunkcje takie jak nagryzanie przedmiotów ( ołówków, zabawek) paluszków czy gryzienie warg jakie może doprowadzić do wady zgryzu lub pogłębić już istniejącą.

Najczęściej zaleca się:

  • zniechęcanie szkodliwych nawyków (ssania palca, smoczka, warg, języka picia z butelki lub piersi powyżej 1,5 roku życia. obgryzania paznokci, oddychania przez usta)
  • wizytę u specjalisty laryngologa, jeśli podejrzewamy że przyczyną ciągle otwartych ust są schorzenia laryngologiczne,
  • wizytę u stomatologa w celu wyleczenia zębów zajętych próchnicą, usunięcia pozostałości zęba mlecznego gdy pozostaje on w jamie ustnej dłużej niż to wnika z fizjologii (tzw. ząb przetrwały) – wizytę w poradni chirurgii stomatologicznej aby np. podciąć zbyt krótkie wędzidełko wargi górnej lub języka,
  • ćwiczenia oddechowe, cofające lub wysuwające żuchwę, wzmacniające mięśnie warg właściwego układania języka,
  • w zależności od rodzaju wady; ważne jest aby wszelkie ćwiczenia prowadzone były systematycznie, codziennie o stałych porach o koniecznie pod kontrolą osoby dorosłej. Nie wolno zlecać dziecku wykonywania ćwiczeń samodzielnie,
  • wizytę u ortopedy gdyż często wady zgryzu skojarzone są z wadami postawy,
  • wizytę u logopedy w celu usprawnienia pracy języka, korekcji wad wymowy
  • w przypadku zgryzu otwartego lub wady doprzedniej pomocna może być tzw. proca bródkowa, uszyta domowym sposobem wg. wzoru albo tez zakupiona, wykonana już fabrycznie,
  • utrata jednego lub większej ilości zębów mlecznych może pociągać za sobą konieczność wykonania utrzymywacza przestrzeni tj. takiego aparatu, który noszony przez określoną ilość godzin w ciągu doby czy tez zamontowany na stałe uniemożliwi zamykanie się luki po utraconych zębach mlecznych i utrzyma miejsce dla zębów stałych.

 

Według zaleceń najlepszych ortodontów na świecie jak ( dr Derek Mahony- AU) pierwsze zdjcie panoramiczne dziecka powinno być wykonane pomiędzy 7 a 9 rokiem życia celem wykrycia pierwszych zmian problematycznych w zgryzie.Pierwsze rtg panoramiczne ( zalecane pomiędzy 7-9 rokiem życia)

Natomiast pierwsze rtg cefalometryczne ( zalecane po 12 roku życia celem oceny wieku kostnego )

Nie można też przeoczyć sytuacji gdy obok pozostających wciąż w łuku zębów mlecznych wyrastają zęby stałe. Pojawienie się zęba stałego wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa i usunięcia przetrwałego zęba mlecznego.

Dziecko wybiera swój aparat indywidualnie to znaczy sam decyduje jakie będzie miał kolory.

Maksymalnie może wybrać sobie 3 kolory i zaprojektować je tak by był niepowtarzalny

Na pierwszej wizycie pobierany jest wycisk obu łuków górnego i dolnego , wybierane są kolory a na kolejnej wizycie około 7-10 dni póżniej aparat jest już gotowy prosto z labolatorium technicznego do odbioru przez małego pacjenta.

Zbyt krótkie wędzidełko języka

Gdy siły działające na łuki z obu stron są w równowadze wtedy powstaną łuki kształtne, o odpowiedniej wielkości dla pomieszczenia wszystkich zębów. Jednak gdy od wewnątrz napiera język- a zęby nie napotykają oporu warg przy stale otwartych ustach- zęby zwłaszcza górne wysuwają się lub wychylają mocno do przodu. Nacisk zaś policzków na boczne odcinki łuków powoduje ich zwężenie przez co nie mogą się w nim pomieścić wszystkie zęby. Swobodnie zwisająca do dołu żuchwa jest cofana przez odpowiednią grupę mięśni i patrząc na profil dziecka widzimy wystające zęby górne i cofniętą brodę z pogłębioną bruzdą wargowo-bródkową.

Opisany zgryz otwarty może być dodatkowo powikłany nieprawidłową funkcją języka. Utrzymywanie u dzieci powyżej 1,5 roku życia nawyk ssania powoduje przetrwanie niemowlęcego sposobu połykania tzn. z językiem między bezzębnymi wałami dziąsłowymi u niemowlęcia, a w późniejszym okresie między zębami. Wówczas szpara między przednimi zębami nie może się zamknąć, gdyż przy każdym przełknięciu wypełnia ją język. Należy ćwiczeniami doprowadzić do zmiany typu połykania z niemowlęcego na dorosły tj. taki, gdzie język podczas przełykania opiera się o podniebienie. Wycofanie języka spomiędzy łuków zębowych na podniebienie umożliwi samoistne zamknięcie szpary między łukami zębowymi.

Jednym z najczęstszych powodów powstawania wad zgryzu u dzieci jest oddychanie przez usta. Do oddychania służy nos a szpara ust powinna być swobodnie zamknięta wargami bez napięcia. Dlaczego jest to takie ważne? Łuki zębowe kształtowane są z jednej strony przez język wypełniający jamę ustną (ważna właściwa wielkość i ruchomość języka – zbyt krótkie wędzidełko języka trzeba podciąć), a z drugiej strony przez policzki i mięśnie warg.

Dodatkowo brak modelującego podniebienie nacisku języka, który w opisanej sytuacji opada swobodnie na dno jamy ustnej, powoduje powstanie podniebienia wąskiego, wysoko sklepionego tzw. gotyckiego.

Szkodliwość oddychania przez usta nie ogranicza się tylko do zniekształcenia szczęk. Brak przepływu powietrza przez nos doprowadza do zwężenia przewodów nosowych, niewłaściwego ukształtowania zatok obocznych nosa, a także do licznych infekcji noso-gardzieli. Oddychanie przez usta może być konsekwencją istniejących zaburzeń laryngologicznych takich jak np. skrzywienie przegrody nosa, polipy, obrzęki błon śluzowych, przerost migdałków. Może też powstawać w wyniku alergii. Częściej jest jednak powstałym w wyniku przebytych infekcji laryngologicznych – nawykiem. Nawykiem szkodliwym, który dbający o zdrowie dziecka rodzice powinny wyeliminować.

W zapobieganiu powstawania wad zgryzu wielką rolę odgrywa profilaktyka przeciwpróchnicowa tj. wczesne wdrożenie nawyków higienicznych, ograniczenie ilości zjadanych słodyczy, pełnowartościowe pożywienie o odpowiedniej konsystencji oraz leczenie powstałych ubytków próchnicowych. Wczesna utrata zębów mlecznych z powodu nieleczonej próchnicy może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim niedorozwój tego odcinka wyrostka zębowego, w którym brak zęba, albo zamykanie się luki przez nachylające się lub wędrujące do luki po utraconym zębie – zęby sąsiednie. W następstwie tego brak będzie miejsca dla odpowiedniego zęba stałego. Ponadto ubytki próchnicowe mogą powodować: żucie jednostronne, niechęć dziecka do gryzienia lub żucia pokarmów, zwłaszcza twardych. To może być przyczyną powstawania zgryzu krzyżowego lub bocznego przemieszczenia żuchwy.

Właściwe obciążenie narządu żucia tzn. gryzienie i żucie wszystkich pokarmów zwłaszcza wymagających wysiłku to podstawa dla rozwoju szczęk. Dzieci niechętnie żujące, którym mamy „ułatwiają” jedzenie odkrawając skórki od chleba lub ucierając jabłka z pewnością będą miały łuki zębowe zbyt wąskie i nie zmieszczą się w nich wszystkie zęby. Być może nie znajdujące miejsca w wąskich łukach zębowych zęby stałe trzeba będzie w przyszłości usunąć.

Dzieci małe, mające zęby mleczne lub rozpoczynające ich wymianę na stałe, niezwykle rzadko wymagają leczenia właściwymi aparatami ortodontycznymi.

Utrata zębów stałych może być również wskazaniem dla wykonania protezki dziecięcej, która nie tylko utrzymuje miejsce dla zębów stałych ale też poprawia funkcje żucia, gryzienia, połykania i wymowy. O jej wykonaniu decydować powinny również względy estetyczne, zwłaszcza jeśli braki dotyczą zębów w odcinku przednim.

W okresie wymiany zębów mlecznych na stałe wskazane są wizyty u ortodonty co 6, a nawet 3 miesiące. Jest to okres ważny, gdyż zaburzenia powstałe w tym czasie mogą spowodować powstanie wad, o których wcześniej nie myśleliśmy. Np. fizjologicznie wyrzynający się ząb stały powoduje resorpcję czyli zanik, jak gdyby „zjadanie” od szczytu korzenia w kierunku korony zęba mlecznego, co doprowadza do jego wypadnięcia. Gdy jednak korona zęba mlecznego uległa zniszczeniu wcześniej w wyniku nieleczonej próchnicy, pozostawione korzenie nie ulegają fizjologicznej resorpcji i tkwiąc w dziąśle stanowią przeszkody, które wyrzynający się ząb stały stara się ominąć co powoduje jego przemieszczenia i obroty.

Niekorzystna jest też tak zwana niekolejna wymiana; przykładowo w szczęce będzie to wyrzynanie się kła zanim wypadnie „mleczna piątka”. Jest ona znacznie szersza od swojego następcy – stałej piątki i zajmując więcej miejsca powoduje doprzednie wyrastanie kła – nieco przedsionkowo – poza łukiem. W takim przypadku należy „mleczną piątkę” usunąć.

1.Czy leczenie aparatem boli ?

KM: Leczenie małym pacjentom nie przysparza dolegliwości bólowych i łatwo adaptują się do aparatu.

2.Czy leczenie aparatem ruchomym wykluczy noszenie aparatu ortodontycznego w przyszłości? 

KM: Leczenie ortodontyczne małego pacjenta jest inne dla każdego dziecka,więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla jednego wykluczy dla drugiego aparat stały jest nieunikniony, a leczenie w okresie 7-9 przygotuje jego szczękę i żuchwę do kolejnego etapu na aparacie stałym. Często pacjenci pytają czy w takim razie jest sens noszenia aparatu ruchomego ,skoro i tak będzie miał stały? Czasem naprawdę warto a czasem proszę pacjenta by przyszedł za 6-8 miesięcy jeszcze raz na konsultację pokazać się z dzieckiem. Jest to bardzo indywidualne i ważne by nie przegapić tego czasu, szczególnie w wieku 7-9 lat.

3.Jak dbać o aparat ? Jak czyścić go ?

KM: Aparat przed założeniem do jamy ustnej należy przemyć szczoteczką i płynem do mycia naczyń. Najlepiej kupić do tego osobno szczoteczkę przeznaczoną do mycia aparatu ruchomego, rodzaj szczoteczki, nie ma aż takiego znaczenia, ważne być codziennie myć. Jednakże z moich obserwacji wynika, iż obserwuję w lepszym stanie aparaty, które myte są szczoteczkami elektrycznymi dla dzieci. Aparat noszony w nocy rano myje się i umyty wkłada się do pudełeczka ortodontycznego, jakie mały pacjent otrzymuje na pierwszej wizycie wraz z aparatem. Zabezpieczamy go także przed zwierzętami, aby przypadkiem nie został zniszczony, a to się niestety zdarza często.

4.Jak długo trwa leczenie aparatem ruchomym?

KM: Tak naprawdę odpowiedz to rodzaj wady zgryzu dziecka. U dzieci u których jest tendencja do wysuwania żuchwy to dopiero początek długiej drogi ortodontycznej.

5.Jaki jest koszt aparatu ruchomego dla dziecka ? 

KM: Podstawowy koszt to 900 zł

6.Czy są jeszcze jakieś koszty ? 

KM: Tak, w postaci wizyt kontrolnych co 6-8 tyg. i koszt takiej wizyty to 100 zł.

Rezerwacje

Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i zapisz się na wizytę w naszym systemie rezerwacji

Zapisz się na wizytę
Wybierz dogodny dzień oraz godzinę i...
Zapisz się na wizytę